top of page

STEM Nedir?

STEM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.

“STEM” Türkiyede henüz sayılı çalışma gruplarının hedef ve amaçları iken, Amerika’da bu projenin ülke için önemli olduğuna inanan devlet 2012 yılında STEM eğitimi konusunda öğretmen yetiştirmek amaçlı bir bütçe ayırmıştır.


Teknolojinin ışık hızına yakın bir hızla geliştiği, örneğin bir güncelleme iki gün sonra yerini yenisine bıraktığı için artık “eski” kavramı bile günümüzde yeni hisler uyandırıyor. Bunun nedeni ihtiyaçlar doğrultusunda alınan yol ve gelen çözümler. Teknoloji ise zamanı artık kısaltıyor.

Okullarda müfredatların bize çizdiği sınırlar doğrultusunda öğrencilere kazandırmaya çalıştığımız bilgi yoğunluğu, sınav sistemi ve üniversitede bir bölüm kazanma çabası aslında hayatımızın asıl amaçlarını unutur hale getirdi. Maalesef ülkemizde okul eğitimleri çoğu gençlerimizin analitik düşünme yeteneklerini köreltir hale gelmiştir.

Okul eğitimleri, toplumun ihtiyaçlarına çözüm bulacak, gerçekten problem çözme becerisine sahip, karşılaştığı durumlar konusunda analitik düşünebilen, yorum yapabilen, çözüm yolları için araştırmacı, yenilikçi ve hayal gücünü kullanabilen bireyler olarak yetiştirmelidir.

STEM bu yüzden önemli bir projedir. Öğrenci sadece matematik bilgisi, fen bilgisi gibi bilgileri alıp test çözmeye meyilli bireyler olarak yetişirse ortaya çıkacak sonuç maalesef sorunlarını çözemeyen, her şeyi başkasına havale eden ve her zaman yönetilen bir toplum olmaya mahkum olmak zorunda kalacağız.

Başkaları tarafından yönetilmeyen toplum olmamız için bilim ve teknolojide üreten bir toplum olmalıyız. Bunun içinde eğitimimizi düşünen beyinleri öne çıkaran, deneye, pratiğe dayalı sanayi ile içiçe işleyen bir yapıya sokmak zorundayız.

102 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page