top of page

Okulumuza bir teleskop kazandırdık

Güncelleme tarihi: 15 Eyl 2018

Astronomiye ilgi duyan öğrencilerimizden Ahmet Kubilay Yüksel'i cesaretlendirerek Dışişleri bakanımız sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na

bir mektup gönderdik. Bakanımızda bu mektuba kayıtsız kalmayarak istediğimiz teleskobu alıp okulumuzu bizzat ziyaret ederek hediyesini

getirmiştir. Fen Lisesi ailesi olarak bizi çok mutlu etmiştir.

Kendisine teşekkür ederiz.

Öğrencimiz Ahmet Kubilay Yüksel'in Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na gönderdiği mektup aşağıdadır.


Merhaba Sayın Bakanım,

Ben Gazipaşa Fen Lisesi öğrencisi Ahmet Kubilay Yüksel. İki yıl önce okuduğum bir kitapta scorpiuc takım yıldızından bahsediyordu. Bu takım yıldızını araştırmaya başladım ve kendimi sanki yıldızlar aleminin ortasında buldum. Uzayı çok merak ediyorum ve astronom olmak istiyorum.

Bu sene seçmeli ders olarak Uzay bilimleri ve Astronomi dersi görmeye başladığımda tekrar çok heyecan duydum. Proje ödevi mi de uzay bilimlerinden aldım. Hayallerimi gerçekleştirmek ve uzay gözlemleri yapmak için teleskoba ihtiyaç duyuyorum.

Fizik öğretmenim Mustafa Ünver’e bu konuyu açtığımda öğretmenimde çok heyecan duydu. Okulumuz yeni açıldığı için daha bir sürü ihtiyaçları var, önceliği bize verirler mi bilmiyorum ancak bu konuda belki bir sponsor bulabiliriz dedi.

Benim de aklıma ilk siz geldiniz. Okulumuza bir teleskop alarak bana ve arkadaşlarıma yardımcı olacağınızı düşündüm.

Biraz daha ileri giderek bizim için uygun olan teleskobu seçmek için Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Fakültesi Astronom ve Katıhal fiziği Anabilim dalı başkanı Seyfettin Çakmak’tan yardım aldım.

Belki de ilerde ‘bu çocuğun hayatına bende dokundum’ diyerek çok mutlu olacaksınız.

Hayallerim için yıldızlara, yıldızlar için teleskopa ihtiyacım var.

Bana ve okuluma yardım edeceğinizi umuyor , saygılar sunuyorum.


Ahmet Kubilay Yüksel

Gazipaşa Fen Lisesi

9.B sınıfı


67 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page